Bibelskola På Väg

Vi önskar att användandet och läsandet av Bibeln skall öka. Att läsarna skall känna sig mer hemma och bekväma med sin Bibel och att Bibelns innehåll får ett ökat inflytande på människors liv. Vi vill sprida Bibelglädje!

Vad är Bibelskola På Väg?
En grundkurs i Bibeln på 10 veckor, genom föreläsningar och gruppsamtal. Bibelskolan ger kunskap om Bibelns övergripande innehåll och vägledning kring hur man läser olika typer av bibeltexter och är på så sätt tänkt att vara en hjälp för den egna bibelläsningen.

Fokus på både teoretisk kunskap om Bibeln & praktiska färdigheter att själv kunna läsa och förstå olika slags bibeltexter.
Bibelskolan kommer att flytta runt inom Sydsveriges gränser, det vill säga inom Blekinge och Skåne, från och med höstterminen 2026 besöker EFS Sydsverige en missionsförening i taget. 

Vill din missionsförening köra Bibelskola På Väg?
Se anmälan nedan

Upplägg:
En gång i veckan under 10 veckor. Varje kväll pågår mellan kl. 18.30-21.00. Den inleds med en timmes föreläsning, därefter 30 minuter fikapaus och avslutas med en timmes textläsning (på dagens tema) och samtal om utvalda texter i grupp.
Fika vid varje tillfälle ombesörjes av den lokala missionsföreningen som också avgör vad det skall kosta deltagarna.

Vem kan gå?
Alla som vill förstå helheten i Bibeln, olika böckers stil och syfte och alla som är intresserade av Bibeln för att låta den forma ens liv, är välkomna! Tanken är att de som tillhör föreningen går i första hand.

När?
Under uppstarten på höstterminen 2026 kommer Bibelskolan arrangeras för en missionsförening, med start 1 oktober och slut 10 december. Röke blir första föreningen att gå Bibelskolan. Målet är senare att kunna ha igång två föreningar per termin.

Lärare:
Fem av EFS Sydsveriges präster/bibellärare kommer att vara lärare vid två tillfällen var. De som medverkar är:
Charlotta Nordström, från Örkelljunga
Evalotta Kjellberg, från Örkelljunga
Tomas Larsson, från Listerkyrkan
Carl Skarin, från Ängelholm
Daniel Hjort, som också är kursledare, från Örkelljunga

Anmälan:
Missionsföreningen anmäler sitt intresse till sydsverige@efs.nu
Sedan informerar och bjuder den föreningen in inom sitt eget nätverk

Priser:
Varje förening bestämmer själv avgift för deltagarna. Föreningen betalar 7000 kr för kursen, exkl. fika, detta för att täcka resekostnader för lärarna.

Teman på föreläsningarna:
1. Böckernas bok – om vad Bibeln är och hur den ska tolkas
2. Hi(s)story – om Bibelns stora berättelse
3. Moseböckerna – förbund & folk
4. De historiska böckerna – kungar & profeter
5. De poetiska böckerna – visdom & sång
6. Profetlitteraturen – dom & frälsning
7. Evangelierna & Apostlagärningarna – Kristus & kyrkan
8. Paulus brev – lag & evangelium
9. De övriga breven & Uppenbarelseboken – lidande & seger
10. Att ta vara på Bibeln – om Bibelns plats i våra liv

Krävs det förkunskaper?
Målgruppen är bred och lärarna använder generellt ett enkelt språk och förklarar teologiska/akademiska begrepp om de behöver användas. Lärarna utgår från att deltagarna har en grundläggande kunskap om kristen tro, men ingen ingående bibelkunskap. Kursen har en progression och förutsätter att deltagare har tagit del av föregående föreläsningar under kursen.

”Jag tycker att det här är en riktigt spännande satsning som EFS i Sydsverige gör – ett nytänk kring hur mer ingående bibelundervisning kan bedrivas och att detta kan ske i det lokala sammanhanget, i kursform. Kombinationen av föreläsningar och samtal kring tolkning av bibeltexter tror jag kommer bli mycket givande. Jag ser verkligen fram emot spännande samtal och upptäckter i Guds Ord”.

– Daniel Hjort, kursledare