september 23, 2026

Sprider evangeliet på Rosengård

Mikaela Frilund har ingått en tjänst med arbetet på Rosengård, läs mer om henne här

Vad ska du arbeta med på Rosengård?

– Jag kommer att arbeta med att nå människor i Rosengård med evangeliet tillsammans med ett team. Vi vill göra det genom att bygga en evangelisk gemenskap. Mitt arbete kommer därför att innefatta att bygga relationer, samverka med andra, be för området, dela ut kaffe och smörgåsar samt ha andakter, språkcafé, matutdelning och kvinnoträffar.

Vilka är det som brukar komma dit och vad betyder det för dem?

– Vi vill bygga vidare på de relationer som redan finns genom EFS Sydsveriges fotbollsarbete i Rosengård. I området finns det människor med många behov. Vi vill möta dessa behov genom evangeliet och praktisk hjälp.

Vad hoppas du att Gud ska få visa där?

– Min längtan är att se människor upptäcka Jesus, bli en del av en gemenskap och se sina liv förvandlas av hans kärlek. Min bön för Rosengård sammanfattas i orden ur Herrens bön: ”Ske din vilja, såsom i himlen så ock på jorden.” För mig sammanfattar dessa ord evangeliet.